Szczoteczki elektryczne, grafika tytułowa

Mycie zębów szczoteczką elektryczną czy manualną?

To z pozoru proste pytanie jest trudniejsze niż nam się wydaje. W Internecie można znaleźć wiele odmiennych opinii na ten temat jednak mało jest konkretów i  niepodważalnych faktów potwierdzających stanowiska ich autorów. Czy mycie zębów szczoteczką elektryczną lepiej je czyści? Czy różnica jest na tyle duża że warto zapłacić kilkaset złotych w porównaniu do szczoteczki manualnej? Czy naprawdę żeby umyć dobrze zęby potrzebujemy tych wszystkich funkcji, którymi wabią nas producenci szczoteczek do zębów? Odpowiedź brzmi: NIE.  Każda odpowiednio używana manualna szczoteczka do zębów jest w stanie zapewnić taki sam poziom higieny jamy ustnej jak jej drogie odpowiedniki elektryczne.  Żeby nie być gołosłownym w dalszej części znajdziecie dowody, które tylko potwierdzają tą tezę

Dla ścisłości należy dodać że sama szczoteczka nawet najdroższa jeśli jest używana w nieodpowiedni sposób nie zapewni odpowiedniej higieny jamy ustnej.  Kluczem do sukcesu w tej materii jest zrozumienie co kryje się pod pojęciem „odpowiednio używana szczoteczka do zębów”.  Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Chodzi tu o to jak wygląda mycie zębów, a dokładnie nasze nawyki podczas szczotkowania. Ich ominięcie lub lekceważenie jest nie do nadrobienia nawet przez najdroższą i najbardziej zaawansowaną szczoteczkę do zębów.  Chodzi tu przede wszystkim o:

  • Odpowiednią technikę i czas mycia zębów (minimum 2 minuty)
  • Mycie zębów z odpowiednią częstotliwością (najlepiej rano i wieczorem)
  • Regularną zmianę szczoteczki do zębów co 3 miesiące (Dlaczego tak często? Czytaj tutaj)

Są to absolutne podstawy i zasady, których należy przestrzegać jeśli zależy nam na zdrowym i pięknym uśmiechu. Zanim odniesiemy się do tezy, jaką postawiliśmy na wstępie warto wspomnieć dlaczego w Internecie jest tak wiele sprzecznych informacji na temat tego, która ze szczoteczek do zębów jest najlepsza.  Poniżej kilka powodów dlaczego tak jest:

 

Efektywne mycie zębów, a artykuły sponsorowane

Bardzo często produkt, który jest opisywany w artykułach i stawiany ponad wszystkie inne dostępne rozwiązania na rynku  jest wychwalany tylko ze względu na to że producent zapłacił za taki wpis. Najczęściej pod takim artykułem znajduje się również bezpośredni link do sklepu

 

Oderwane od rzeczywistości warunki badawcze i prześciganie się producentów

Badania wielkich koncernów przeprowadzane są w sterylnych laboratoriach w warunkach niemal idealnych. Każda szczoteczka elektryczna ma swój ultra odpowiednik, który podobno jest o wiele skuteczniejszy. Niestety takie wyścigi na cechy produktu nie mają końca i tylko się zapętlają.  Skutkuje to tym że tak naprawdę ciężko znaleźć odpowiedź jakiego produktu warto używać aby mycie zębów było efektywne.

Aby dać jednoznaczną odpowiedź na nurtujące pytanie przeprowadzono badanie polegające na porównaniu efektywności usuwania płytki nazębnej za pomocą szczoteczki manualnej i elektrycznej na określonej grupie badawczej. Wyniki badań były następujące:

Mycie zębów szczoteczką elektryczną czy manualną

 (Źródło: US National Library of Medicine. National Institutes of Health)

Jak widać różnice w usuwaniu płytki nazębnej są znikome, tak więc nie ma różnicy czy myjemy zęby szczoteczką manualną czy elektryczną.  Również różnice pomiędzy szczoteczkami sonicznymi i manualnymi są niezauważalne.

Podsumowując  kluczem do odpowiedniej higieny jamy ustnej są nasze nawyki, a nie produkty jakich używamy. Nieważne czy używamy szczoteczki za 10 czy za 500 zł, możemy uzyskać praktycznie takie same efekty.  Nasze zwyczaje dotyczące mycia zębów możemy sami udoskonalać poprzez regularną wymianę szczoteczki do zębów co 3 miesiące, wydłużenie czasu szczotkowania do 2 minut czy szczotkowanie zębów 2 razy dziennie.  Problem w tym że jeśli możemy to zrobić sami to znaczy że nie potrzebujemy do tego wielkich firm i ich innowacyjnych produktów. Możemy to zrobić w zaciszu własnego domu, wystarczy odrobina chęci i samozaparcia. Jednak wtedy koncerny te nie zarabiają i dlatego co roku kuszą nas nowymi ulepszeniami. Raz jest to dodanie funkcji bluetooth, w kolejnym roku obsługiwanie szczoteczki z poziomu telefonu. Jednak z każdym rokiem oddalamy się od tego co jest  rzeczywiście ważne.

Naprawdę potrzebujesz tych wszystkich bajerów żeby zwyczajnie w świecie umyć sobie zęby?  Jeśli zaufasz Brushle, to my będziemy pamiętać o wymianie Twojej szczoteczki, Tobie pozostanie tylko myć zęby 2 razy dziennie po dwie minuty