zdrowe zęby a nasza dieta

Zdrowe zęby a odżywianie. 5 prostych zmian w Twojej diecie

Nasze nawyki żywieniowe kształtują się na przestrzeni całego naszego życia. To jakich zasad nauczą nas w dzieciństwie rodzice wpływa na nasze późniejsze wybory podejmowane przy półkach sklepowych.  Dzieciom pochłaniającym fast foody i słodycze bez limitu znacznie trudniej przestawić swoje nawyki żywieniowe w porównaniu do tych, którzy uwzględniali w swojej diecie warzywa i owoce i odpowiednio bilansowali swoją dietę.  Właściwa pielęgnacja zębów i odpowiednie nawyki w higienie jamy ustnej to nie wszystko, warto zwracać również uwagę na to co jemy. Od tego również zależy czy masz piękne i zdrowe zęby.

Pisząc o zmianach w diecie wielu z nas myśli o wywróceniu swojego dotychczasowego życia do góry nogami.  Tak naprawdę wystarczy kilka drobnych zmian, kilka produktów, które podmienisz w swojej diecie, a po jakimś czasie nawet nie zauważysz że przychodzi ci to naturalnie.  Poniżej 5 produktów, które warto zamienić w swojej diecie by mieć zdrowe zęby:

Woda gazowana zamiast napojów słodzonych

Dla niektórych zrezygnowanie ze słodkich napojów jest najtrudniejszą zmianą ze wszystkich tutaj przytoczonych.  Zawarty w takich napojach cukier jest pożywką dla bakterii , które są główną przyczyną próchnicy zębów.  Dodatkowo w skład słodzonych napojów wchodzą kwasy fosforowe i cytrynowe mogące podrażniać dziąsła, nie wspominając o barwnikach i różnego rodzaju dodatkach smakowych, które mogą odbarwiać zęby.  Przestaw się powoli na wodę gazowaną, jeśli brakuje ci owocowego słodkiego smaku wrzuć do wody owoce takie jak limonka czy pomarańcza. Możesz dodać też miętę. Jest to znakomita alternatywa dla słodkich napojów.

Maliny i borówki zamiast cukierków

Do tej zmiany szczególnie ciężko przekonać dzieci. No bo co może być lepszego niż słodkie, owocowe cukierki lub żelki.  Tak się jednak składa, że owoce mogą być równie słodkie i smaczne, kwestia przyzwyczajenia.  O ile w przykładzie 1 woda gazowana jest przeważnie tańsza niż słodkie napoje, tutaj jest odwrotnie. Pudełko malin czy borówek jest kilkakrotnie droższe niż paczka słodkich czekoladowych drażetek.  Staraj się mimo tego tak często jak możesz zastąpić słodycze borówkami lub malinami.

Marchewka zamiast słonych przekąsek

Krakersy czy słone paluszki mogą przez długi czas zalegać między zębami.  Marchewka to naturalny substytut chrupiących przekąsek.  Jej spożywanie stymuluje produkcję śliny, która w naturalny sposób oczyszcza nasze zęby. Jeśli stawiasz marchew na ostatnim miejscu na swojej liście chrupiących przekąsek lub w ogóle nie uważasz jej za przekąskę spróbuj trochę urozmaicić sposób w jaki ją spożywasz.  Wystarczy że połączysz ją z dobrze doprawionym humusem, który podkręci walory smakowe. Taka przekąska to znakomite połączenie białka i błonnika.

Zdrowe zęby vs cukier czyli sałata zamiast produktów wysokocukrowych

W przypadku słodkich napojów czy słodyczy zdajemy sobie sprawę że zawierają one duże ilości cukru jednak niektórych produktów spożywczych nawet byśmy o to nie podejrzewali. Mowa tutaj np. o keczupie czy różnego rodzaju sosach do makaronów. Zawierają one bardzo duże ilości cukru, co niestety nie przyczynia się do tego aby mieć zdrowe zęby.  Warto więc zrezygnować z tego typu dodatków kosztem dużo zdrowszych zamienników takich jak wspomniana wyżej sałata. Kanapka może naprawdę bardzo dobrze smakować kiedy zamiast obfitej ilości keczupu położysz na niej liść świeżej i chrupiącej sałaty.  Jest ona niskokaloryczna, a zawarta w niej witamina E poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci .

Żółty ser zamiast ciasteczek

Jedzenie żółtego sera znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy i zapalenia dziąseł.  Jego spożywanie również stymuluje wydzielanie śliny, która chroni naszą płytkę nazębną przed spadkiem pH. Znajdujące się w serze difosforany wzmacniają szkliwo, które narażone jest na działanie kwasów.

Powyższe przykłady to tylko część odpowiednich nawyków, które przyczyniają się do tego aby mieć zdrowe zęby. Oczywiście sporadyczne zjedzenie słodkiego ciastka czy wypicie gazowanego napoju w puszcze nie sprawi że nagle wypadną ci wszystkie zęby. Warto jednak mieć na uwadze jak wiele złego może wyrządzić spożywanie niektórych produktów.  Pamiętaj o tym gdy następnym razem będziesz wybierał w sklepie przekąskę na wieczór. O resztę Twoich poprawnych nawyków w higienie jamy ustnej zadba Brushle 🙂